Efteling-sprookje Meisje met de Zwavelstokjes nagemaakt in miniatuur, inclusief de effecten
17-01-2026, 09.01 uur
VIDEO Een Efteling-liefhebber heeft het sprookje van Het Meisje met de Zwavelstokjes in het klein nagemaakt, inclusief de speciale effecten. Ene Hans creëerde een diorama gebaseerd op het bekende tafereel uit het Sprookjesbos, met een donkere, besneeuwde straat waar het hoofdpersonage zwavelstokjes probeert te slijten.
Het figuurtje is uitgevoerd als een mini-animatronic, waarbij - net als in het echt - visioenen verschijnen. Dat werkt met behulp van een projectie en een weerspiegeling. De maker nodigt iedereen uit om het eindresultaat in het echt te komen bekijken, voor zijn huis in Eindhoven.
"Tot en met zondagavond 18 januari kun je dit diorama van Het Meisje met de Zwavelstokjes in Eindhoven bekijken", schrijft hij op Facebook. "Te activeren tussen 17.00 en 22.00 uur. Kom gerust even kijken als je in de buurt woont!" Het model bevindt zich in de wijk het Witte Dorp.
Digitaal aangestuurd
Achter de schermen wordt het diorama volledig digitaal aangestuurd. Een kleine computer regelt de bewegingen van de figuurtjes, de verlichting en de projectie van de visioenen. Ook het geluid en de tijden waarop het sprookje te activeren is, kunnen op afstand worden ingesteld. De decorstukken zijn geprint met een 3D-printer en met de hand beschilderd. Het project nam ongeveer één maand in beslag om te bouwen.
Het echte sprookje in de Efteling is sinds gisteren weer te bewonderen na een grote onderhoudsbeurt. De werkzaamheden namen ruim vier maanden in beslag. Bij de revisie zijn de decors uit 2004 opgeknapt en werden de effecten in ere hersteld.
Efteling bouwt een prieeltje op het plein voor Symbolica
Gisteren, 16.05 uur
Efteling voor het eerst met eigen stand aanwezig op beurs voor Efteling-fans
Gisteren, 12.25 uur
Efteling krijgt Halve Maen na ruim twee weken weer aan de praat
Gisteren, 12.12 uur
Tips van de redactie
Plopsa verliest ontwerper van het eerste uur: creatief directeur vertrekt na ruim 25 jaar
Amerikaans pretpark onthult nieuw achtbaantype dat in 2029 naar de Efteling komt
Gert Verhulst haalde volop kattenkwaad uit in de Efteling, achter de schermen: 'Dat was verschrikkelijk'













