Welkom!
Je maakt helaas gebruik van software die onze advertenties blokkeert.
Dankzij reclamebanners kan onze website blijven bestaan.
Help Looopings door je advertentieblocker op dit domein uit te schakelen.
De site is dan weer zichtbaar. Bedankt!
Madurodam

Activisten gieten zwarte vloeistof over miniatuurwinkel The Sting in Madurodam

25-10-2025, 14.16 uur

Twee actievoerders van Extinction Rebellion hebben zaterdag in Madurodam een zwarte vloeistof uitgegoten over de miniatuur van kledingwinkel The Sting. De demonstratie, uitgevoerd door de groep Just Stop Fast Fashion, was gericht tegen de vermeende banden van het attractiepark met vervuilende modebedrijven.

Volgens Extinction Rebellion ontvangt Madurodam sponsoring van meer dan twintig fossiele bedrijven, waaronder The Sting en C&A. De activisten vinden dat het park daarmee meewerkt aan greenwashing van de fastfashionindustrie: het vergoelijken van vervuilend gedrag met een duurzaam imago.

De vloeistof die ze gebruikten - nepolie - was volgens de groep onschadelijk, op waterbasis en afwasbaar. In brieven aan het management van Madurodam riep Just Stop Fast Fashion al eerder op om de samenwerking met kledingmerken te verbreken. Toen daarop geen reactie kwam, besloot de actiegroep tot actie over te gaan.

Voorbeeldfunctie
Een woordvoerster van Extinction Rebellion zegt dat het om een vreedzaam protest ging. "Onze eis is simpel: stop met fast fashion", aldus Van der Wekken. "We willen dat Madurodam zijn voorbeeldfunctie serieus neemt." De activisten hopen dat het park aangifte doet, zodat een rechter zich kan uitspreken over de kwestie.

Madurodam heeft nog niet publiekelijk gereageerd op het incident. Eerder dit jaar vond al een vergelijkbaar protest van Extinction Rebellion plaats, toen actievoerders zich aan een attractie in het park vastketenden uit onvrede over de vermeende samenwerking met fossiele bedrijven.

Vertekend beeld
Extinction Rebellion verwijt Madurodam dat het met sponsordeals een vertekend beeld van Nederland laat zien. Volgens de actiegroep worden "fossiele en kapitalistische leugens" voorgeschoteld aan het publiek. Het park zelf benadrukte destijds dat bedrijven niet als sponsor maar als partner verbonden zijn aan specifieke miniaturen. Die bijdragen zouden slechts een klein deel van de inkomsten vormen.

Madurodam noemt de actie "onacceptabel" en benadrukt dat het attractiepark niet wordt gesponsord door The Sting of C&A. Volgens de trekpleister dragen de bedrijven slechts bij aan het onderhoud van hun miniaturen, goed voor 0,005 procent van de totale inkomsten. "Met onze miniaturen laten we Nederland zien zoals het nu is", stelt een woordvoerder. "Hier horen vandaag de dag ook elementen van bepaalde industrieën bij."

Meer Madurodam
Looopings op InstagramLooopings op Instagram
Looopings op FacebookLooopings op Facebook
Looopings verscheen eerder bij o.a.:
NOS NU.nl RTL Nieuws AD De Telegraaf de Volkskrant NRC Handelsblad EenVandaag Hart van Nederland Editie NL ANP NPO Radio 1 NPO Radio 2 NPO 3FM VPRO Gids BNR Nieuwsradio Tweakers Radio 538 Radio 10 Omroep Brabant L1 Nieuws Omroep Flevoland Omroep West Omroep Gelderland RTV Oost RTV Drenthe Dagblad van het Noorden De Limburger de Gelderlander de Stentor Tubantia BD ED BN DeStem Het Laatste Nieuws Het Nieuwsblad De Morgen Gazet van Antwerpen Het Belang van Limburg Sudinfo.be