Dit mag wel: nieuwe versie van controversieel Jokie-boekje in de Efteling
Vandaag, 17.44 uurBeeld: Niels Kooyman

FOTO'S De Efteling heeft een nieuwe versie uitgebracht van het kinderboek De Pretneus, over de avonturen van Carnaval Festival-mascotte Jokie. Begin dit jaar werd de originele versie van het boekje uit de handel genomen naar aanleiding van een klacht over Aziatische stereotyperingen.
In het oorspronkelijke boek uit 2014 hadden de bewoners van China spleetogen en hazentanden. Tegenwoordig worden de Aziatische figuren van Carnaval Festival anders vormgegeven, maar de Efteling had het oude boekje over het hoofd gezien.
Een woordvoerder kon niet uitleggen waarom de ongewenste inhoud eerder niet werd opgemerkt. Na het ontdekken van de misser werden alle oude boeken vernietigd. Exacte aantallen zijn niet bekend, maar volgens de voorlichter waren dat er "aardig wat". Nu is er een nieuwe versie, waarin de Aziatische figuren eruitzien zoals in de attractie.
Oogleden
De tanden en oogleden van de figuren zijn aangepast, zodat ze minder achterhaald ogen. We zien onder meer een Chinees mannetje met een bord op een stok draaien. "'Ni hao' Jokie, dit is China", valt er te lezen. "Van stokjes en bamboe. We hebben enge draken. Die spuwen vuur, en hoe."