Hét achtbanenpark van Europa bouwt weer een nieuwe rollercoaster: zelfde type als in Toverland
02-09-2026, 20.58 uur
Beeld: FOMO Coaster
FOTO'S Het Poolse pretpark Energylandia was al hét achtbanenpark van Europa, met maar liefst negentien verschillende rollercoasters. Daar komt binnenkort een twintigste exemplaar bij. De Polen hebben zelf nog niets over het bouwproject gecommuniceerd, maar foto's verraden wat we kunnen verwachten.
In het attractiepark wordt gebouwd aan een wing coaster van de Zwitserse fabrikant Bolliger & Mabillard (B&M). Dat type kennen we onder meer van Fēnix in Toverland. Op het bouwterrein zijn opvallende, felroze B&M-baandelen verschenen, met bruine ondersteuningen. In combinatie met de indeling van het stationsgebouw is voor kenners direct duidelijk welk achtbaanconcept men aan het assortiment toevoegt.
Bij een wing coaster zitten passagiers aan weerszijden van de rails, terwijl hun benen vrij in de lucht bungelen. De stoelen steken als vleugels naast de baan uit. Toverland opende de 40 meter hoge wing coaster Fēnix in 2018. Europa telt verder nog vijf achtbanen van dit type. Ze staan in Heide Park en Legoland Deutschland in Duitsland, Gardaland in Italië en Thorpe Park en Chessington World of Adventures in het Verenigd Koninkrijk.
Wereldrecord
Met negentien achtbanen heeft Energylandia momenteel al het wereldrecord in handen. Een twintigste exemplaar zou de voorsprong vergroten. Six Flags Magic Mountain in de Amerikaanse staat Californië telt achttien achtbanen, waarvan er twee langdurig gesloten zijn. Daarmee blijven daar zestien operationele exemplaren over. Ook Cedar Point in Ohio en Canada's Wonderland in Ontario hebben elk achttien achtbanen.





Pretpark verwacht 12.000 bezoekers bij grootste filmpremière van Europa
03-09-2026, 21.48 uur
Na jaren stilstand gebeurt er weer wat in Energylandia: nieuw parkdeel in aanbouw
23-04-2026, 20.19 uur
Amerikaans pretpark onthult nieuw achtbaantype dat in 2029 naar de Efteling komt
10-09-2026, 18.34 uur
Tips van de redactie
Efteling-bezoeker krijgt toestemming om papegaai mee te nemen in attracties: verontwaardiging op social media
Efteling-project en geheime attractieplannen: veel grote aankondigingen op pretparkbeurs Londen
Efteling neemt afscheid van historisch gebouw: Café De Efteling verdwijnt












