Efteling recyclet oude personeelskleding voor feestvlaggetjes
31-05-2025, 11.34 uur

VIDEO De Efteling heeft een nieuwe bestemming gevonden voor oude personeelskleding. Het attractiepark recyclede versleten bedrijfskleding voor het maken van bijzondere feestvlaggetjes. Het project wordt niet voor niets vandaag gepresenteerd: de Efteling viert op 31 mei 2025 het 73-jarig bestaan.
De ruim drieduizend medewerkers van de Efteling ontvangen deze week een vlaggenlijn van hergebruikte personeelsoutfits. "We geven bewust een tweede leven aan de kwalitatief goede stoffen van zo'n 90 kilo afgeschreven bedrijfskleding per week", zegt manager Femke van Es, verantwoordelijk voor maatschappij, communicatie en omgeving.
Het initiatief draagt bij aan het streven naar 0 procent restafval in 2030. Wie niet bij de Efteling werkt maar wel een slinger in huis wil halen, kan meedoen aan een winactie. Personen die de Efteling feliciteren op Instagram, Facebook, TikTok of X maken kans op de vlaggenlijn en vier Efteling-tickets.
Tassen
Het recyclen gebeurde in samenwerking met de firma I-did uit Den Haag. Zo ontstonden vlaggetjes in twee soorten blauw, oranje en wit, de kleuren van de huidige bedrijfskleding in het attractiepark. Hetzelfde bedrijf produceerde in 2024 en 2018 al zo'n 7500 tassen, eveneens gemaakt van oude Efteling-kleding.
Maar hoe werkt het recyclen? De op kleur gesorteerde kledingstukken worden meerdere keren versneden in de machines van I-did. Daarna maakt de machine een egale laag van grove en fijne vezels. Naalden stampen de laag tot vilt. Na het verwarmen en oprollen ervan, kan het materiaal in een sociaal atelier verwerkt worden tot producten als vlaggen en tassen.